Lezingenreeks - lezing 4: Is het Park beter af zonder herten?

Lezingenreeks: 90 Jaar Actief Beheer & Biodiversiteit

Sinds de oprichting in 1935 kiest Het Nationale Park De Hoge Veluwe voor een eigenzinnige, actieve vorm van natuurbeheer. Het jubileumboek 90 jaar Actief Beheer & Biodiversiteit laat zien hoe bewuste keuzes het Park hebben gevormd en waarom het zich onderscheidt van andere natuurgebieden. In een reeks van vijf lezingen neemt auteur Menno Haanstra je mee achter de schermen van dit beheer. In gesprek met beheerders en vooraanstaande wetenschappers verkent hij hoe negentig jaar ingrijpen, afwegen en bijsturen hebben geleid tot een opmerkelijke rijkdom aan planten en dieren. Een verdiepend verhaal over natuur, keuzes en verantwoordelijkheid.

Lezing 4: Is het Park beter af zonder herten?

Menno Haanstra gaat in gesprek met beleidsmedewerker Annemieke Visser over het spanningsveld tussen wild en bosverjonging in Het Nationale Park De Hoge Veluwe.
Grote grazers horen bij het landschap, maar ze oefenen ook forse druk uit op jong bos en opkomend groen. Hoe groot is die schade werkelijk? Hoe wordt die gemeten? En welke keuzes maakt het Park om het evenwicht tussen wild, bos en biodiversiteit te bewaken? En waarom zijn nachtvlinders zo’n goede indicator van het effect van begrazing? Aan de hand van uiteenlopende onderzoeken en concrete beheermaatregelen vertelt Annemieke zien hoe complex en zorgvuldig dit vraagstuk is. De centrale, prikkelende vraag wordt daarbij niet geschuwd: is het Park beter af zonder herten? Een gesprek over feiten, dilemma’s en de soms ongemakkelijke keuzes die actief natuurbeheer met zich meebrengt.

Annemieke Visser

Annemieke Visser is beleidsmedewerker bij Het Nationale Park De Hoge Veluwe. Samen met collega Leontien Krul werkt zij aan beleid, beheerplannen, juridische vraagstukken en subsidieaanvragen, en is zij daarnaast regelmatig in het veld te vinden. Haar focus ligt vooral op de bossen in het Park. Visser vormt een belangrijke schakel tussen praktijk en wetenschap en is nauw betrokken bij onderzoek en experimenten die bijdragen aan het behoud en herstel van biodiversiteit.

Menno Haanstra

Menno Haanstra is bedrijfskundige en werkt als strategisch communicatieadviseur en schrijver. Hij schreef diverse boeken, waaronder de biografie van voetbaltrainer Foppe de Haan. Als zelfstandig adviseur helpt hij organisaties met maatschappelijke impact bij het vertellen en onder de aandacht brengen van hun verhaal.

Reserveer hieronder je tickets

De actuele beschikbaarheid is te zien in de ticketshop

Eerstvolgende activiteiten

  • zo 12 apr. 2026 11:00 - 12:00 50 Plekken Tickets

Interessant voor jou

  • Lezing 1: Hoe meer je weet, hoe meer je ziet

    Educatie

    Lees meer
  • Lezing 2: De Ark van Noach van de Nederlandse natuur

    Educatie

    Lees meer
  • Lezing 3: Draaien aan alle knoppen tegelijk - de kunst van integraal beheer

    Educatie

    Lees meer
  • Lezing 5: Hoe mens, bodem en natuur De Hoge Veluwe vormden

    Educatie

    Lees meer
  • Fietsexcursie naar exclusieve wildobservatie - Volwassene

    Wild observeren

    Lees meer
  • Hoenderlose schemerexcursie - Volwassene

    Wandelen

    Lees meer
  • Fietsexcursie: Market Garden tot Bevrijding - per persoon

    Market Garden

    Lees meer